A pályám kezdetén gyógypedagógusként családsegítő központban dolgoztam, ahol több diszlexiás (olvasási nehézséggel küzdő) gyermekkel foglalkoztam. Speciális fejlesztési módot tanítottak a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógia Főiskolán, ahol megtanultuk az anatómiai hátterét is ennek az enyhe sérülésnek, melyet főként a születéskori pillanatnyi oxigénhiány okozhat az agyban. A problémának nincsenek látható jelei, az olvasásért felelős agyi funkció enyhén sérül. Az erre kifejlesztett módszer képes a sérülést kompenzálni, és közben az agy egy másik területe átveszi a működést. Mindezt egyszerűen és érthetően kifejezve, egy szakember türelmes, egyéni fejlesztőmunkájának eredményeként a diszlexiás gyermek tökéletesen képessé válik az olvasásra, a tanulásra, és ez által a korának megfelelő fejlődésre. E nélkül a gyermek lemarad a tanulásban, önértékelési zavarai lesznek, ami a későbbiekben jó eséllyel depresszióhoz vezet.
A parlament ezen a héten elfogadta azt a törvényt, amely szerint többek között a diszlexiás gyermek olvasási teljesítményét azonos módon kell értékelni a többi gyermekével. Nyilvánvaló, hogy a sérülés miatt abovo hátrányos helyzetű gyermek számára ez kisebbségi érzést, önleértékelést fog okozni. Az már végképp érthetetlen, hogy a törvény azt is megengedi, hogy az értelmi fogyatékos gyermekekkel képesítés nélküli pedagógusok foglalkozzanak. A főiskolán négy évig tart a speciális gyógypedagógia képzés, kifejezetten értelmi fogyatékos gyermekek pedagógusai számára. Ez a felelőtlenül megalkotott törvény leértékeli a gyógypedagógusi szakmát és tovább nehezíti a sérült gyermekek fejlődési lehetőségét. A családi és társadalmi terhek járulékos következménye, sokszorosa az egyébként indokolt gyógypedagógusi munka költségeinek.
Ha nincs gyógypedagógus a képviselők között, akkor vajon részt vett-e megfelelő szakember a törvény előkészítésében? Ki vállal felelősséget azokért az emberekért, akik több törődést és figyelmet igényelnek? Hol van a társadalmi szolidaritás és a felelős politikus?
Nem tudok másra gondolni, talán befészkelte magát a diszlexia a parlamentbe…
Weith Katalin
