Minden évben kétszer állítunk az órán, márciusban előre 1 órát, októberben vissza. Az óraátállítás célja, hogy a társadalom működése igazodjon a Nap járásához, és ezáltal energiát spóroljon meg.
Benjamin Franklin 1784-ben felvetette a nyári időszámítás bevezetésének ötletét. Törvényjavaslatként először Angliában terjesztették be, 1909-ben; még bizottságot is létrehoztak miatta, de végül nem fogadták el.
Elsőként Németország vezette be a nyári időszámítást, 1916-ban, azzal a céllal, hogy üzemanyagot spóroljon meg a hadsereg számára. 1980-ra az Európai Unió tagállamai törvénybe iktatták az óraátállítást, Izland kivételével, ahol épp ekkor törölték el.
Az elmúlt évtizedekben egyre többen vitatták a nyári és téli időszámítás előnyeit. Az energiát, amit a világításon megspórolunk, máshol elveszítjük, az átállás időszakában megszaporodnak a balesetek és az infarktusos esetek, romlik a közérzet. Az ellenzők legfőbb érve, hogy az óraátállással Magyarországon évente mindössze 750 Ft-ot spórolunk meg fejenként.
Egy 2016. októberében végzett felmérés szerint a magyarok 80 százaléka eltörölné az óraátállítást.
Az eredmény teljesen egybecseng a Magunkért Mozgalom okos telefonokra fejlesztett, „részvételi demokrácia”- applikációjának március 13-i kérdésére érkezett szavazatokkal, melynek értelmében a magyarok 76 százaléka feleslegesnek tartja az órák átállítását. Az applikációval 24 óra alatt, teljesen ingyenesen megszületett az emberek igényét alátámasztó eredmény.
Be the first to comment on "Óraátállítás és részvételi demokrácia"